Դաս

Բանջարեղեն/ Овощи

Դասի նպատակը՝

●Սովորեցնել տարբերակել և ճիշտ անվանել բանջարեղենը

●Ներմուծել բանջարեղենի որոշ հատկանիշների անվանումներ,խոսել սիրած բանջարեղենի մասին

●Զարգացնել պարզ արտահայտություններով, կարճ նախադասություններով թեմայի շրջանակներում բանավոր խոսք ներկայացնելու հմտություն

Դասի ընթացքը՝ Ուսումնական նյութը ուսումնասիրելուց հետո՝ խաղերի, երկխոսությունների,հանելուկների , առցանց նկարչության միջոցով ընդլայնում են բառապաշարը :

Դասի վերջնարդյունքը

Գիտելիք։ Թեմայի ավարտին աշակերտը պետք է իմանա՝
● բանջարեղենի տեսակները և նրանց հատկանիշները անվանող բառապաշարը,

Լեզվական կարողություններ։ Թեմայի ավարտին աշակերտը պետք է կարողանա
● Լսել և հասկանալ բանջարեղենի տեսակների,նրանց բնորոշ հատկանիշների մասին պարզ խոսքը։

● Շատ կարճ և պարզ արտահայտություններով նկարագրել իր սիրած բանջարեղենը

● Պատասխանել թեմային վերաբերվող հարցերին և փոխադարձ հարցեր ուղղել
զրուցակցին՝ գործածելով շատ պարզ բառեր ու նախադասություններ։

Արդյունքը ՝ հետաքրքիր տեսա և ֆոտո նյութեր՝ հրապարակված դասավանդողի բլոգում։

Դաս

Մրգեր/ Фрукты

Դասի նպատակը՝

●Սովորեցնել տարբերակել և ճիշտ անվանել մրգերը

●Ներմուծել մրգերի որոշ հատկանիշների անվանումներ,խոսել սիրած մրգերի մասին

●Զարգացնել պարզ արտահայտություններով, կարճ նախադասություններով թեմայի շրջանակներում բանավոր խոսք ներկայացնելու հմտություն։

Դասի ընթացքը՝ Ուսումնական նյութը ուսումնասիրելուց հետո՝ խաղերի, երկխոսությունների,հանելուկների , բանաստեղծության ,առցանց նկարչության միջոցով ՝ սովորողները ընդլայնում են բառապաշարը :

Դասի վերջնարդյունքը
Թեմայի ավարտին աշակերտը պետք է ՝
● Իմանա մրգերի տեսակները և նրանց հատկանիշները անվանող բառապաշարը
● Կարողանա լսել և հասկանալ մրգերի տեսակների,նրանց բնորոշ հատկանիշների մասին պարզ խոսքը, շատ կարճ և պարզ արտահայտություններով նկարագրել իր սիրած միրգը

● Կարողանա պատասխանել թեմային վերաբերվող հարցերին և փոխադարձ հարցեր ուղղել
զրուցակցին՝ գործածելով շատ պարզ բառեր ու նախադասություններ։

Արդյունքը ՝ հետաքրքիր տեսա և ֆոտո նյութեր՝ հրապարակված դասավանդողի բլոգում և կրթահամալիրի ենթակայքում:

Բառապաշար՝

 люблю …ես սիրում եմ ․․․․
это …սա․․․․
яблоко краснОГО цветаխնձորը կարմիր գույնի է
вкусный /ая/оеհամեղ
невкусный համեղ չէ
сладкийքաղցր
острый կծու
кислыйթթու
горькийդառը
это яблоко. Яблоко — это фрукт. Яблоко краснОГО цвета. Я люблю яблоко. Яблоко сладкое.սա խնձոր է․ Խնձորը միրգ է։ Խնձորը կարմիր գույն է։ Խնձորը քաղցր է։

Դաս

Վայրի կենդանիներ/ Дикие животные

Դասի նպատակը՝

●Սովորեցնել տարբերակել և ճիշտ անվանել վայրի կենդանիներին

● Սովորեցնել վայրի կենդանիների որոշ հատկանիշների անվանումներ,

●Զարգացնել պարզ արտահայտություններով, կարճ նախադասություններով թեմայի շրջանակներում բանավոր խոսք ներկայացնելու հմտություն

●Ձևավորել հոգատար վերաբերմունք կենդանիների հանդեպ։

Դասի ընթացքը՝ Ուսումնական նյութը ուսումնասիրելուց հետո՝ խաղերի, երկխոսությունների,հանելուկների , առցանց նկարչության միջոցով սովորողները ընդլայնում են բառապաշարը :
Թեմայի ավարտին աշակերտը պետք է կարողանա՝
1․Պատասխանել թեմային վերաբերվող հարցերին և փոխադարձ հարցեր ուղղել
զրուցակցին՝ գործածելով շատ պարզ բառեր ու նախադասություններ։
2․Դրսևորել խնամք և հոգատար վերաբերմունք կենդանիների հանդեպ։
Արդյունքը ՝ հետաքրքիր տեսա և ֆոտո նյութեր՝ հրապարակված դասավանդողի բլոգում։

Բառապաշար՝

бегемот-գետաձի
лев-առյուծ
фламинго-ֆլամինգո
леопард-հովազ
медведь-արջ
ежик-ոզնի
морж-ծովացուլ
белка-սկյուռ
верблюд-ուղտ
страус-ջայլամ
волк-գայլ
горилла-գորիլա
енот-ջրարջ
жираф-ընձուղտ
слон-փիղ
лиса-աղվես
кабан-վարազ
зебра-զեբր
носорог-ռնգեղջյուր

пёс / собака / щенокշուն
кот / кошка / котёнокկատու
конь / лошадь / жеребёнокձի
бык / корова / телёнокկով
козёл / коза / козлёнокայծ
баран / овца / ягнёнокոչխար
слон / слониха / слонёнокփիղ
медведь / медведица / медвежонокարջ
волк / волчица/ волчонокգայլ
лис / лиса / лисёнокաղվես
заяц / зайчиха / зайчонокնապաստակ
утка / утёнокբադ
мышь / мышонокմուկ
лев / львица / львёнокառյուծ
тигр / тигрица/ тигрёнокվագր
леопардընձառյուծ
ёж / ежиха / ежонокոզնի
свинья / поросёнокխոզ
петух / курица / цыплёнокաքլոր / հավ
воронаագռավ
воробейճնճղուկ
дятелփայտփորիկ
аистարագիլ
соваբու
ласточкаծիծեռնակ
попугайթութակ
павлинսիրամարգ
крокодилկոկորդիլոս
змеяօձ
носорогռնգեղջյուր
бегемотգետաձի
жирафընձուղտ
лягушкаգորտ
рыбаձուկ
черепахаկրիա

Դաս

Ընտանի կենդանիներ/ Домашние животные

Դասի նպատակը՝

●Սովորեցնել տարբերակել և ճիշտ անվանել ընտանի կենդանիներին

● Սովորեցնել ընտանի կենդանիների որոշ հատկանիշների անվանումներ,

●Զարգացնել պարզ արտահայտություններով, կարճ նախադասություններով թեմայի շրջանակներում բանավոր խոսք ներկայացնելու հմտություն

●Ձևավորել հոգատար վերաբերմունք կենդանիների հանդեպ։

Դասի ընթացքը՝ Ուսումնական նյութը ուսումնասիրելուց հետո՝ խաղերի, երկխոսությունների,հանելուկների , առցանց նկարչության միջոցով սովորողները ընդլայնում են բառապաշարը :
Թեմայի ավարտին աշակերտը պետք է կարողանա՝
1․Պատասխանել թեմային վերաբերվող հարցերին և փոխադարձ հարցեր ուղղել
զրուցակցին՝ գործածելով շատ պարզ բառեր ու նախադասություններ։
2․Դրսևորել խնամք և հոգատար վերաբերմունք
կենդանիների հանդեպ։
Արդյունքը ՝ հետաքրքիր տեսա և ֆոտո նյութեր՝ հրապարակված դասավանդողի բլոգում։

Բառապաշար՝
курица-հավ
овца-ոչխար
утка-բադ
корова-կով
коза-այծ
собака-շուն
гусь-սագ
лошадь-ձի
кошка-կատու
свинья-խոզ

Դաս

Թվեր/ Цифры

Դասի նպատակը՝

Սովորեցնել հաշվել (1-10-ը)
Պատասխանել հարցադրումներին և ձևակերպել համապատասխան հարց:

Դասի ընթացքը՝ Ուսումնական նյութը ուսումնասիրելուց հետո՝ խաղերի, երկխոսությունների, երգերի միջոցով ՝ սովորողները ընդլայնում են բառապաշարը :

Թեմայի ավարտին աշակերտը պետք է իմանա՝

  • Թեմատիկ շրջանակում հաճախակի օգտագործվող բառապաշար,
  • Շատ պարզ նախադասությունների կազմությունը:

Լեզվական կարողություններ։ Թեմայի ավարտին աշակերտը պետք է կարողանա՝
-Հասկանալ ուսուցչի և մյուսների կողմից արտաբերված արտահայտությունները,
-Ներկայացնել իր տարիքը
-Արձագանքել ուսուցչի պարզ հրահանգներին։

Արդյունքը՝ հետաքրքիր տեսա և ֆոտո նյութեր ՝ հրապարակված ուսուցչի բլոգում ։

Ուսումնական նյութեր՝

Դաս

Ընտանիք/Семья

Նպատակը՝

Ներմուծել օտար լեզվի՝

  • ընտանիքի անդամները անվանող բառապաշար,
  • պարզ նախադասություն կազմելու համար անհրաժեշտ կառույցներ,
  • զարգացնել շատ պարզ լեզվական միջոցներով ընտանիքը ներկայացնելու հմտություններ:
  • խթանել ընտանիքի անդամների նկատմամբ հոգատար և հարգալից վերաբերմունքը։

    Թեմայի ավարտին սովորողը պետք է կարողանա՝
  • Հասկանալ ընտանիք թեմայով հնչող շատ պարզ և կարճ խոսքը,
  • Ընտանիք թեմայով տալ շատ պարզ հարցեր և պատասխանել իրեն ուղղված հարցերին։
  • Դրսևորել հոգատար և հարգալից վերաբերմունք ընտանիքի անդամների նկատմամբ։

    Դասի ընթացքը ՝ Ուսումնական տեսանյութին ծանոթանալու, մեդիա առաջադրանքների միջոցով՝ սովորողները ձեռք են բերում թեմատիկ բառապաշար և կազմում են պարզ երկխոսություներ՝ թեմայի շուրջ։

    Վերջնարդյունք՝ հետաքրքիր տեսանյութեր ՝ հրապարակված դասավանդողի բլոգում։

    Ուսումնական նյութը՝
МамаՄայրիկ
ПапаՀայրիկ
Братեղբայր
СестраՔույր
БабушкаՏատիկ
ДедушкаՊապիկ
Как зовут твою/твоего…..?Ի՞նչ է քո․․․․․․․ անունը
Мою маму/сестру/ бабушку зовут….Իմ մայրիկի/քրոջ/ տատիկի անունը․․․․ է։
Моего папу/брата/ дедушку зовут…Իմ հայրիկի/ եղբոր/ պապիկի անունն է․․․․
Кто это? – Это моя/ мой…..Ո՞վ է սա․
-Սա իմ ․․․․․ է։

Թող լինի միշտ արևը,
Թող լինի միշտ երկինքը,
Թող լինի միշտ մայրիկը,
Եվ թող միշտ լինեմ ես…

Создайте подобный сайт на WordPress.com
Начало работы